Public relations i marketing – kto o tym nie słyszał? Nie trzeba być osobą z branży, żeby kojarzyć znaczenia tych słów, jednak w takim wypadku szczegóły nie grają roli. Zazwyczaj możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że marketing i PR to “promowanie i sprzedaż”, a to całkiem trafne spostrzeżenia. Jednak dla osób, które utrzymują zawodowe relacje z markami, oba pojęcia są nieodłącznym elementem, a ich różnice powinny być znane w małym paluszku. No, to jak jest z tym PR i marketingiem?
Czym jest Public Relation?
Public relation (PR) to kreowanie relacji między marką a konsumentem. Głównym celem PR jest budowanie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku danej firmy, czyli innymi słowy ma za zadanie prezentować jak najlepiej przedsiębiorstwo oraz jego ofertę czy produkty. PR to także działania długookresowe, a nie ma w tym nic dziwnego – rozpoczynając współpracę z klientem należy dokładnie zastanowić się jak chcemy, aby nasza firma prezentowała się w konkurencyjnym świecie. Wiadomo, że są to wizje, nad którymi długo trzeba pracować i stopniowo dokładać cegiełkę do naszego wymarzonego wizerunku. Na taki obraz składa się nie tylko pozytywne przedstawianie firmy na co dzień, ale także prostowanie wszelkich wpadek firmy (a przecież zdarza się to nam wszystkim) w taki sposób, aby opinia publiczna nie poczuła się urażona i wciąż miała szacunek do marki. Ciekawym zagadnieniem staje się rola rzecznika prasowego w firmie – w końcu wyszkoleni i profesjonalni PR’owcy fantastycznie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych. Czy w takim razie zawód rzecznika odejdzie do lamusa, czy zmieni swoją formę? Co sądzicie?
Czym jest marketing?
Marketing to znacznie szersza sprawa. W grę wchodzą wszelkie działania, które mają zachęcić odbiorcę do nabycia danej usługi lub produktu. Jego celami są
- rozpoznawanie
- pobudzanie
- kształtowanie
- zaspokajanie potrzeb,
jednak główną misją jest sprzedaż produktów, które są dostosowane konkretnie do zidentyfikowanych osób. Najkrótszą definicją marketingu będzie “zaspokajać potrzeby, osiągając zysk” (P. Kotler). Poza tym marketing to wiele działań na różnych obszarach – od planowania i strategii, przez promocję i reklamę, wdrażanie polityki cenowej, aż po społeczną odpowiedzialność. To, że działania marketingowe są bardzo rozległym tematem świadczyć może wyodrębnienie kilku typów marketingu, takich jak: sensoryczny, personalny, szeptany i internetowy.
Podsumowując, Public Relation to nieodłączny element marketingu. Obie dziedziny przenikają się, ale trzeba zaznaczyć, że wciąż marketing zakłada znacznie więcej działań i aktywności, które mają przybliżyć odbiorcę do firmy i przekonać do zakupu danego produktu lub skorzystania z usług. Marketing ma dostarczyć wymierne efekty zyskowności, a nie skupia się jedynie na budowaniu pozytywnego wizerunku i relacji z odbiorcami.
Szukasz takich działań dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami 🙂