Jak wynika z raportu Hootsuite “Digital 2020′ opublikowanym na https://socialpress.pl, portal społecznościowy Facebook zjednał sobie aż 2,449 miliarda użytkowników i tym samym zdobył miano najpopularniejszego portalu social media. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić – twórcy platformy prężnie działają nad dopracowaniem nowoczesnych rozwiązań poszczególnych opcji takich jak sklep online czy dodawanie hasztagów.
Popularność Facebook rośnie w siłę, ponieważ portal społecznościowy stał się medium, które przekazuje najświeższe informacje, umożliwia spersonalizowanie wyników wyszukiwania i postuluje koncepcję szybkiego kontaktu sprzedawca – klient. Nie można jednak zapomnieć o mrocznej stronie Internetu, czyli gromadzenia wrażliwych danych osobowych, do których dostęp mogą mieć nieupoważnione osoby. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem będzie dostosowanie preferencji tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z Facebooka. Poniżej prezentujemy kilka tipów jak to zrobić:
1. Silne hasło
Ta kwestia chyba jest już wszystkim doskonale znana, jednak to elementarna rzecz jaką należy ustawić już przy pierwszym zetknięciu z Facebookiem. Dobre hasło to takie, które zawiera wielkie i małe litery, a także cyfry lub znaki szczególnie. Dzięki zastosowaniu takiej kombinacji, włamanie się do konta staje się trudniejsze.
2. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
W zakładce “Bezpieczeństwo i logowanie”, której znajduje się po prawej stronie interfejsu możecie ustawić głównie kwestie logowania. Na początek dobrze jest skonfigurować opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego.
To dobre rozwiązanie w przypadku gdy korzystamy z Internetu i komputerów w miejscach publicznych takich jak szkoły, uczelnie lub w pracy. Klikając w przycisk “edytuj”, wyświetli się poniższy widok, gdzie sami decydujemy w jaki sposób logowanie z nieznanej przeglądarki ma być weryfikowane:
Natomiast w sekcji “hasła do aplikacji” możecie ustawić generowanie jednorazowych kodów do zalogowania się do aplikacji.
3. Dodatkowe opcje
Pozostając wciąż w zakładce “Bezpieczeństwo i logowanie” warto jest zwrócić uwagę na sekcję “konfiguracja dodatkowych zabezpieczeń”. W tym miejscu warto jest włączyć funkcję otrzymywania powiadomień w przypadku nieznanego logowania. Trzeba przyznać, że dla osób ceniących sobie spokój od ciągłych wiadomości może być to uciążliwe, niemniej w tym wypadku niewiedza może skończyć się dla nas źle:
4. (Nie)znajomi
Ostatnią opcją jest zweryfikowanie tego kto jest Twoim znajomym i na co możesz pozwolić w kontekście udostępniania danych o sobie. Poniżej znajduje się zrzut ekranu tej opcji i jak można zobaczyć – pytania mają bardzo intuicyjny charakter i z pewnością nawet laik doskonale poradzi sobie z ich konfiguracją.
Jeżeli szukacie dodatkowych ustawień np. ochrona najmłodszych przed szkodliwymi treściami to zachęcamy z zapoznaniem się panelu Centrum Pomocy Facebook.